Różnice między psychiatrą a psychologiem
Różnice między psychologiem i psychiatrą wywołują niemałe zakłopotanie, przez co wiele osób nie wie, do kogo zwrócić się o pomoc. Ich wspólnym elementem jest to, że zajmują się wspólną dziedziną, czyli psychiką człowieka. Z problemami emocjonalnymi możemy iść do każdego z nich, jednak proces leczenia będzie wyglądał zupełnie inaczej. Dobrze jest znać te różnice i wyjaśnić nieporozumienia, ponieważ zawsze lepiej wiedzieć, czy zwrócić się do poradni psychologicznej, czy psychiatrycznej.
Czym zajmuje się psycholog?
Do poradni psychologicznej należy udać się wtedy, kiedy potrzebna jest diagnoza psychologiczna. Może ona dotyczyć kompetencji intelektualnych, jak i depresji. Psycholog bada przede wszystkim mechanizmy związane z ludzką psychiką i zachowaniem człowieka. Ma kompetencje w zakresie testów psychologicznych, wydawania orzeczeń i diagnoz, a także może doradzać w niektórych sferach życia. Niezwykle ważne jest to, że taka osoba nie może wystawiać recept, ani przepisywać leków. Może ona stosować terapię, jednak tylko wtedy, kiedy ma także tytuł psychoterapeuty.
Czym zajmuje się psychiatra?
Psychiatra to osoba, która ukończyła kierunek medyczny na uczelni wyższej z odpowiednią specjalizacją. Zajmuje się diagnozowaniem, zapobieganiem i leczeniem zaburzeń psychicznych. W przeciwieństwie do psychologa może stosować leczenie farmakologiczne po rozpoznaniu objawów. W przypadku depresji, stanów lękowych lub zaburzeń osobowości, psychiatra może wykorzystywać psychoterapię, czyli leczenie za pomocą leków i terapii. Warto zaznaczyć, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy wraz z objawami zaburzeń psychicznych występują także objawy fizyczne. W takich wypadkach wybór metody leczenia jest zależny od zdiagnozowanej choroby.