Rodzaje działań rehabilitacyjnych
Rehabilitację kojarzymy przede wszystkim z procesem powrotu do sprawności fizycznej po kontuzjach, urazach lub poważnych wypadkach. Nie dotyczy ona tylko i wyłącznie osób, które mają problemy z poruszaniem się, są niepełnosprawne lub z różnych względów utraciły sprawność fizyczną. Wyjaśniamy, jakie działania obejmuje rehabilitacja i dlaczego jest niezwykle ważna dla zdrowia i jakości życia pacjentów.
Na czym polega rehabilitacja?
Rehabilitacja uwzględnia różne działania, których celem jest przywrócenie prawidłowej sprawności bądź usprawnienie funkcjonowania ludzkiego organizmu w celu poprawy jakości życia pacjenta. Rehabilitacja dotyczy zarówno pacjentów, którzy w wyniku działania różnych czynników nagle utracili sprawność, jak i osób przewlekle chorych oraz cierpiących z powodu wad wrodzonych. Wyróżniamy kilka rodzajów rehabilitacji m.in. rehabilitację ukierunkowaną na poprawę funkcjonowania układu ruchu, czyli rehabilitację ortopedyczną, rehabilitację układu krwionośnego, rehabilitację neurologiczną oraz rehabilitację mowy i rehabilitację narządu wzroku. Charakterystyczne dla rehabilitacji jest to, że wszystkie działania są dobierane w sposób indywidualny do potrzeb pacjenta, z także zakresu jego dysfunkcji oraz ograniczeń.
Jakie rodzaje działań rehabilitacyjnych wyróżniamy?
Rehabilitacja to wyjątkowo szerokie pojęcie, na które składają się różnorodne działania. Uwzględnia ona m.in.:
- działania ukierunkowane na poprawę stanu zdrowia pacjentów,
- działania ukierunkowane na poprawę kondycji psychicznej pacjentów,
- działania edukacyjne,
- działania społeczne,
- działania techniczne.
Na ogólnie pojętą rehabilitację składają się działania, które mają przynieść określone, długofalowe rezultaty m.in. przywrócić sprawność po urazie, powstrzymać postęp choroby, ograniczyć rozwój niepełnosprawności oraz schorzeń przewlekłych, a także poprawić kondycję psychiczną pacjentów. Działania rehabilitacyjne wymagają współpracy pomiędzy pacjentem, lekarzem prowadzącym oraz innymi specjalistami np. fizjoterapeutą i psychologiem, bo jedynie kompleksowa opieka i rehabilitacja dopasowana do indywidualnych potrzeb przynoszą oczekiwane efekty.