Aktualności

01 lutego 2017

Podstawowe badania profilaktyczne

Badania krwi

Wykonuje się je na czczo, to znaczy, że przez około 12 godzin przed badaniem nie powinniśmy niczego jeść, rano możemy wypić tylko szklankę wody, a kolacja poprzedniego dnia powinna być lekkostrawna. Badanie to obejmuje analizę biochemiczną krwi i pozwala na sprawdzenie, czy nie pojawiają się jakieś nieprawidłowości i czy w naszym organizmie nie występują stany zapalne (o tym informuje wskaźnik OB).
Z tej samej próbki oznacza się również poziom cukru, a ściślej poziom glukozy we krwi. Prawidłowy powinien mieścić się w zakresie od 70 do 99 mg/dL. Jeśli jest wyższy, czyli w przedziale 100-125 mg/dL, oznacza stan przedcukrzycowy, a 126 mg/dL i więcej sygnalizuje cukrzycę i wtedy dla uzyskania pewności badanie należy powtórzyć.

Badanie moczu

Podstawowe badanie moczu wykonuje się z próbki, którą przygotowujemy sami rano i przynosimy w ciągu czterech godzin do laboratorium. Pozwala ono na uzyskanie wielu cennych informacji na temat pracy naszych nerek, całego układu moczowego, a także wątroby. Dzięki badaniu moczu można wykryć choćby takie choroby jak cukrzyca, zapalenie lub nowotwór wątroby oraz niewydolność czy zapalenie nerek.

Poziom cholesterolu

Około 35 roku życia do badań podstawowych warto dołożyć sprawdzenie poziomu cholesterolu, zarówno tego dobrego (HDL), jak i złego (LDL). Jeśli okaże się, że mamy za dużo tego ostatniego, to jesteśmy narażeni na miażdżycę i w naszym codziennym odżywianiu powinniśmy ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych i tłustych mięs, a zamiast tego jeść więcej drobiu i produktów bogatych w błonnik. 


powrót